W dn. 13.05.2026 w Starej Rzeźni odbyło się cykliczne spotkanie z przedstawicielami firm kajakowych oraz instytucji związanymi ze szlakiem kajakowym.
Serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu instytucjom, które związane są z turystyką kajakową na naszym obszarze, tj.:
1. Wody Polskie RZGW Wrocław: p. Piotr Kozdrój, Dyrektor Zarządu Zlewni w Lesznie oraz p. Sylwia Grzęda, Kierownik Nadzoru Wodnego w Milicz;
2. PGK Dolina Baryczy: p. Agnieszka Kużaj - Prezes, p. Agata Andruszczyszyn, p. Klaudia Ma oraz p. Jarosław Kołodziejczyk;
2. Gmina Milicz: p. Beata Stankiewicz;
3. Stawy Milickie SA: p. Wanda Kraśniewska, p. Kornelia Czajka oraz p. Natalia Jędroszka.
4. Stowarzyszenie PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy: Inga Demianiuk- Ozga- Prezes, Ewelina Chudzińska-Snażyk
Ubolewamy nad tym, że z kilkudziesięciu firm działających w zakresie obsługi ruchu kajakowego na spotkaniu pojawili się przedstawiciele zaledwie 4 firm. Pomimo tego udało się poruszyć wszystkie tematy, które były dla Państwa nurtujące i które zostały przekazane w wiadomościach e-mail, tj.:
ZARZĄDZANIE WODĄ W BARYCZY
Dyrektor Zarządu Zlewni w Lesznie przedstawił prezentację, która w bardzo merytorycznym ujęciu wskazała problemy z wodą na obszarze Doliny Baryczy. Jednym z elementów walki z ujemnym bilansem jest budowa i działalność MEW, czyli Małych Elektrowni Wodnych. Budowle te, zarządzane przez podmioty zewnętrzne, działają na podstawie pozwoleń wodnoprawnych, w których jednym z warunków jest utrzymanie minimalnego poziomu wód gwarantującego zachowanie życia biologicznego w rzece. Poziom ten często nie będzie tym samym, co oczekiwany poziom dla możliwości organizacji spływu kajakowego.
Ponadto, pomimo, że szlak kajakowy jest bardzo atrakcyjny dla odwiedzających region, to obecne priorytety dla zlewni, ze względu na deficyt wody, są następujące- woda:
1) do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia oraz na cele socjalno-bytowe,
2) na potrzeby produkcji artykułów żywnościowych,
3) na zapewnienie wymagań ekosystemów wodnych i od wód zależnych,
4) na potrzeby przemysłu,
5) na potrzeby hodowli ryb,
6) na potrzeby upraw rolnych i leśnych.
Obecne na spotkaniu przedstawicielki Stawów Milickich wskazywały, potwierdzając stanowisko Wód Polskich, że jazy są regulowane zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi i nie ma możliwości podnoszenia ich bądź opuszczania, jeśli nie jest to związane z zakresem tych pozwoleń.
Istotnym elementem dyskusji było podkreślenie, że to pracownicy Wód Polskich są uprawnieni do reagowania w przypadku problemów z wodą/na wodzie, nie zaś pracownicy MEW. Zatem, niedopuszczalne jest, aby w sprawie zwiększenia przepływu kontaktować się z osobą odpowiedzialną za stan techniczny elektrowni. Jedynym słusznym kontaktem jest kontakt do p. Kierownik Nadzoru Wodnego w Miliczu (na odcinku Baryczy w gm. Milicz):
Sylwia Grzęda tel. kom. +48 502 529 331
e-mail: sylwia.grzeda@wody.gov.pl
Kierownik Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Zarząd Zlewni w Lesznie, Nadzór Wodny Milicz
ul. 1 Maja 1a, 56-300 Milicz tel. +48 65 547 61 37
Wody w rzekach w całej Polsce, w tym w zlewni Baryczy jest mało - ze względu na brak opadów i taki jest fakt ,z którym niestety nie chcą się pogodzić niektóre firmy kajakowe.
Polecamy uwadze artykuł: https://klimat.rp.pl/.../art44437601-susza-w-polsce...
MAJÓWKA i POZIOM WODY
Firmy dopytywały o niski stan wody, którego bezpośrednią przyczyną była interwencja, o którą prosiła jedna z firm kajakarskich. W czwartek, w porozumieniu z Nadzorem Wodnym w Miliczu, na zlecenie MEW, usunięty został zator z naniesionych śmieci, roślinności itd. na zamknięciu w ujęciu wody do kanału Młynówka Milicka, w Sławoszowicach, w miejscu, gdzie kajaki dobijają przed jazem. Usunięcia zatoru i uchylenie zastawki na Młynówkę Milicką spowodowało, że ten boczny ciek Baryczy zassał wodę, a spowodowane to było naporem wody z Baryczy i niskim stanem wody w Młynówce Milickiej. Nadzór Wodny niezwłocznie podjął interwencję w sprawie zatoru, jednak wielokrotne telefony ze strony zainteresowanych firm kajakarskich, jak wynikło podczas przedmiotowego spotkania, były wykonywane…..ale nie do Nadzoru Wodnego w Miliczu, tylko do pracownika zatrudnionego przez MEW do obsługi obiektu Małej Elektrowni Wodnej, a praktyka stosowana przez niektóre z tych firm, które próbują "się dogadać" z pracownikiem MEW – jest niedopuszczalna.
ORGANIZACJA RUCHU NA PRZYSTANI KAJAKOWEJ
Przedstawiciele PGK przygotowali zestawienie dot. kosztów utrzymania całego szlaku i przychodów z przystani kajakowej w Miliczu. Środków wystarcza na podstawowe utrzymanie, zważywszy jednak na fakt, że kończą się gwarancje i warunki korzystania (szlabany, toaleta, systemy płatności itp.) część kosztów znacznie wzrośnie. Problemem zgłoszonym przez osobę opiekującą się przystanią jest fakt, że turyści w dalszym ciągu są odsyłani przez część firm kajakowych na darmowe parkingi na terenie Milicza, a to właśnie opłata za parkowanie ma pokrywać koszty utrzymania całego szlaku.
Inną kwestią pozostaje temat „blokowania” dostępu, „zaklepywania” miejsc i możliwości wodowania kajaków innym firmom, co w ocenie korzystających negatywnie wpływa na odbiór oferty. Uczestnicy spotkania ustalili, że nie będą podejmowane działania związane z wytyczeniem miejsc czy też wyznaczeniem dostępu. Firmy kajakowe zobowiązane są do przestrzegania Regulaminu i zasad dobrej współpracy, a ich bezpośrednie działanie wpływa na ocenę oferty i wrażania obsługi. Zgodnie z Regulaminem takie zachowania będą skutkować brakiem możliwości korzystania z przystani – tj. zablokowaniem możliwości wjazdu – bez względu na wykupiony abonament. Prosimy o zgłaszanie takich sytuacji do PGK.
DODATKOWE POMOSTY/POMOST
Przedstawiciele firm, którzy byli obecni na spotkaniu, zgłaszali potrzebę dodatkowego pomostu na przystani w Miliczu i w Sułowie. Zgłaszano także potrzebę oznakowania szlaku w dodatkowe tabliczki, które wskazywałyby czas/dystans, jaki pozostał do miejsca dobijania. Niestety, Stowarzyszenie PARTNERSTWO obecnie dla Doliny Baryczy nie dysponuje środkami finansowymi, aby taki pomost uzgodnić i go wybudować. Zadeklarowaliśmy do końca 2026 ustalenie orientacyjnych kosztów uzgodnień i budowy dodatkowej infrastruktury.
GŁOS ŚRODOWISKA KAJAKARSKIEGO
Zgodnie z wnioskami z dyskusji wynikającymi z problemów z rozrastającą się ofertą firm kajakowych, wzajemnych animozji na przystani w Miliczu, Sułowie, a także rosnącą ilością firm spoza Doliny Baryczy, które korzystają bez żadnych opłat z oferty szlaku i udostępniają ofertę nawet w czasie zanieczyszczenia wody (!!!!), pojawił się temat reprezentacji branży w formie stowarzyszenia – co również otwiera możliwości pozyskiwania środków (np. za pośrednictwem i/lub we współpracy ze PARTNERSTWEM dla Doliny Baryczy), które mogły by pozwolić na rozwiązywanie problemów w zakresie szlaków i co najważniejsze, umożliwiłoby przekazanie właśnie takiemu stowarzyszeniu infrastruktury w zarządzanie/użytkowanie.
W ramach ograniczenia presji można by rozważyć warunki dostępu do infrastruktury np. tylko podmiotom zrzeszonym w takim stowarzyszeniu (ograniczenie dostępu do wody nie jest możliwe, ale przedstawiciele Wód Polskich zobowiązali się do zorientowania się, czy np. dzierżawa odcinka Baryczy wchodziłaby w grę i jakie mogłyby to być koszty).
Dzięki Państwa obecności i zaangażowaniu, spotkanie stało się platformą do wymiany wszelkich uwag związanych z funkcjonowaniem szlaku.